Manage your website at a high level!
0

SEO ( Search Engine Optimization )

The latest news, tips and information on SEO.

What is Robots.txt?

Robots.txt, Türkçe de “Robot Engelleme Standardı” olarak bilinmektedir, bir metin dosyasıdır. Bu metin dosyasının amacı arama motoru tarayıcıları için talimat vermektir bu sayede web sitesi tarayıcılarının hangi alanlarında arama yapacağını tanımlar.
19 June 2022

What is Schema.org?

Schema-org bir kod sözlüğüdür amacı sayfaların arama motorlarında nasıl sunulduğunu iyileştirmek adına web sitesindeki sayfaları biçimlendirmek için HTML’ye eklemektir. İnternette, web sayfalarında, e-posta iletilerinde yapılandırılmış veriler için şemalar oluşturma, sürdürme ve tanıtma işlevine sahip kod sözlüğüdür.
18 June 2022
What is Schema.org?

What is GTMetrix?

GTMetrix, sayfa hızını ve performansını analiz etmek amacıyla kullanılan bir araçtır. Web sitenizi puanlar ve Pagespeed ve WiSlow hizmetlerini sunar. Site performansı hakkında ayrıntılı raporlar almak için kullanılan ücretsiz bir araçtır. Sayfalar için puanlar oluşturur ve ayrıca bu puanların yükseltilebilmesi için öneriler sunar.
18 June 2022

What is SERP?

SERP kelimesi “Search Engine Results Page” açılımının kısaltmasıdır ve dilimize “Arama Motoru Sonuç Sayfası” olarak çevrilmiştir. Açılımından da anlaşılacağı üzere SERP, kullanmakta olduğunuz arama motorunda arattığınız kelime ya da kelime öbekleri sonucunda sadece birkaç saniye içinde karşınıza çıkan sonuçlar listesidir ya da arama motorunun arattığınız soruya verdiği cevap olarak da özetlenebilir.
17 June 2022
What is SERP?

What is Duplicate Content?

It has been clearly seen that the number of duplicate content increases with the increase in information accessibility. Some content producers may produce copy content for their own interests. While this is clearly a crime, this content creator is asked to remove the content in the first place. If the person does not remove it, the content is removed by applying to more serious authorities.
08 December 2021
What is Duplicate Content?

What is Google Search Console?

I will talk about Google and its services, which we come across in all areas of our lives, and the Google Search Console tool that facilitates the work of webmasters. The Google Search Console tool, which shows how websites rank in Google search results, is a free tool from Google. In addition to showing how websites rank in search results, it also helps you troubleshoot problems.
02 December 2021
What is Google Search Console?

What Is Local SEO and Why Is It So Important?

Do you know why local SEO is important, whether it is relevant to your business and how to increase your chances of success with local clients and customers? This blog post aims to give you some clarity on Local SEO.
12 September 2021
What Is Local SEO and Why Is It So Important?

What is SEO ?

Search engine optimization (SEO) is the name given to all the practices of obtaining targeted traffic to websites in the organic rankings of search engines. The most common methods of SEO; creating high-quality content, optimizing the content according to the targeted keywords, and obtaining backlinks from different websites. Fast opening of websites is also among the most important criteria of recent years.
20 December 2020
What is SEO ?

What is Google Analytics?

Google Analytics is a product offered by Google that monitors and reports website traffic. Not only limited to websites, Google Analytics can monitor and report traffic within mobile applications.
06 May 2020
What is Google Analytics?
Topics

Technology

27 February 2022
680

Statistics

27 February 2022
669

Blockchain

27 February 2022
630

E-Commerce

27 February 2022
619

IoT

27 February 2022
601

Cloud

27 February 2022
596

CRM

14 May 2022
423