Javascript Nedir?

Javascript , Netscape 2.0 ve üzeri sürümlerde yerleşik olarak bulunan basit bir programlama dilidir. HTML ile entegredir ve gömülüdür. Web sayfası davranışının tek başına HTML'den daha fazla kontrol edilmesini sağlar.

Javascript , Netscape 2.0 ve üzeri sürümlerde yerleşik olarak bulunan basit bir programlama dilidir. HTML ile entegredir ve gömülüdür. Web sayfası davranışının tek başına HTML'den daha fazla kontrol edilmesini sağlar. Javascript yorumlayıcısı Netscape'in bir parçası olduğu için platformdan bağımsızdır: HTML'ye dahil edilen Javascript, Windows, Macintosh ve diğer Netscape destekli sistemlerde çalışır.

Javascript Java'ya benzese de Java ile aynı değildir. Java , genellikle Netscape'de çalışan uygulama programları oluşturmak için kullanılan, ancak aynı zamanda bağımsız programlar da oluşturabilen, daha kapsamlı ve güçlü, platformdan bağımsız bir programlama dilidir. Javascript, HTML yazarlarına Java uygulama programları üzerinde kontrol sağlar. Java sunucuda derlenir ve nesne kodu yürütülmek üzere istemciye iletilir; Javascript, istemci tarafından yorumlanır.

 

Yorum yap