Yerel SEO Nedir Ve Neden Bu Kadar Önemlidir?

Yerel SEO'nun neden önemli olduğunu, işinizle ilgili olup olmadığını ve yerel müşteriler ve müşterilerle başarı şansınızı nasıl artıracağınızı biliyor musunuz? Bu blog yazısı, size Yerel SEO konusunda biraz netlik sağlamayı amaçlamaktadır.
Yerel SEO Nedir Ve Neden Bu Kadar Önemlidir?

Yerel SEO'nun neden önemli olduğunu, işinizle ilgili olup olmadığını ve yerel müşteriler ve müşterilerle başarı şansınızı nasıl artıracağınızı biliyor musunuz? Bu blog yazısı, size Yerel SEO konusunda biraz netlik sağlamayı amaçlamaktadır.

Yerel SEO Nedir ? 

Yerel SEO tam olarak göründüğü gibidir. Yerel kullanıcılarla arama motorunun görünürlüğünü artırmak için çevrimiçi varlığınızı optimize etme uygulamasıdır.

Peki, yerel arama neden önemlidir? Çünkü tüm Google aramalarının %45'i yerel işletmeler içindir. 

Forbes tarafından yapılan bir araştırma, insanların %95'inin yerel arama yapmak için mobil cihazlarını kullandığını ve bunun %61'inin aradığı ve %59'unun işletmeyi ziyaret ettiğini gösterdi. 

Başka bir araştırma, yerel işletmeleri mobil cihazda arayanların %88'inin 24 saat içinde işletmeyi aradığını veya ziyaret ettiğini gösterdi .

Arama sayfasının üst kısmındaki bir harita ve bırakılan iğnelerle birlikte görünen bu üç işletmeyi gördünüz… Bu bağlantılar tüm bağlantılardan daha fazla tıklama ve daha fazla müşteri alıyorlar.

Büyük soru şudur: Bir işletme ilk üçe girmeyi nasıl başarır? Hepsi sağlam bir SEO kampanyasının parçası ve Yerel SEO'yu anlamakla başlıyor.

Yerel SEO'ya İhtiyacım Var Mı ?

İşletmenizin yerel bir müşterisi veya müşteri tabanı varsa, Yerel SEO kesinlikle size fayda sağlayabilir. 

Bazı işletmeler, Yerel SEO kullanarak yerel bölgelerinin dışından daha fazla insanı çekebileceklerini fark etmeyebilir. Bu, özellikle yerel olmayan ziyaretçilerin mekanınıza gelmeden önce başka yerlerden arama yapabileceği yemek veya ağırlama işinde çalışan herkes için geçerlidir. 

Genellikle Yerel SEO'dan yararlanan işletmeler şunları içerir:

 • Ağırlama – oteller, restoranlar, kafeler, barlar vb.
 • Tıbbi uygulamalar – doktorlar, diş hekimleri, klinikler
 • Hukuk firmaları – avukatlar, avukatlar
 • Yerel Hizmetler – çiçekçiler, tesisatçılar, elektrikçiler, kuaför salonları, muhasebeciler, fitness merkezleri vb.

Ve aşağıdaki durumlarda buna ihtiyacınız olmadığını bileceksiniz:

 • E-ticaret şirketleri
 • Yalnızca çevrimiçi hizmetler 
 • Özel satıcılar

Yerel SEO Neden Önemlidir ? 

Yerel SEO, bir web siteniz olmasa bile işletmenizin öne çıkmasına yardımcı olur ve çevrimiçi potansiyel müşteriler aracılığıyla işletmenize daha fazla trafik çekmenize yardımcı olur. 

Bu potansiyel müşteriler, özellikle işletmenizin sunduğu ürün veya hizmetleri arayan kişilerden geldiğinden, size yüksek bir dönüşüm oranı sağlar.

Yerel aramalar artıyor, artık her 5 tüketiciden 4'ü yerel bilgileri bulmak için arama motorlarını kullanıyor ve arama sonucu tüketicilerin %70'lik büyük bir kısmını fiziksel bir mağazaya gönderiyor . 

Yerel SEO ayrıca insanların kararlarını işletmenize yönlendirmeye yardımcı olur. Ziyaret etmeden önce işletmeniz hakkında ne kadar çok bilgiye sahip olurlarsa, onların gözünde o kadar güvenilir olursunuz. 

Yerel SEO Sıralama Faktörleri Nelerdir ? 

Google'a göre en önemli üç faktör şunlardır:

 • Alaka düzeyi : İnsanların aramalarının yerel bir listeyle ne kadar iyi eşleştiği. Ayrıntılı işletme bilgileri eklemek, Google'ın işletmenizi daha iyi anlamasına ve girişinizi en alakalı aramalarla eşleştirmesine yardımcı olabilir.
 • Mesafe : her bir potansiyel işletmenin, bir aramada kullanılan konum terimlerinden ne kadar uzakta olduğu. Bir müşteri aramasında bir konum belirtmezse, Google, konumları hakkında bilinenlere dayanarak mesafeyi hesaplar.
 • Önem : Google'ın internet üzerinden bir işletme hakkında sahip olduğu bilgilere (bağlantılar, makaleler ve dizinler gibi) dayalı olarak bir işletmenin ne kadar iyi tanındığı. Google inceleme sayısı ve puanı da yerel arama sıralamasına dahil edilir - daha fazla inceleme ve olumlu puan, bir işletmenin yerel sıralamasını iyileştirecektir.
Yorum yap
  Bunlara da bakabilirsiniz

  Duyarlı Web Tasarımı Nedir?

  Duyarlı Web tasarımı, tasarımın ve inovasyonun, gelişmenin, ekran boyutuna, platforma ve yönelime dayalı olarak kullanıcının davranışına ve ortamına yanıt vermesi gerektiğini öne süren yaklaşımdır.
  18 Haziran 2022

  Google Search Console Nedir?

  Hayatımızı her alanında karşımıza çıkan Google ve hizmetleri, webmasterların da işlerini kolaylaştıran Google Search Console aracından bahsedeceğim. Websitelerin Google arama sonuçlarında nasıl sıralandığını gösteren Google Search Console aracı, Google’ın ücretsiz sunduğu bir araçtır. Websitelerin arama sonuçlarında nasıl sıralandığını göstermesinin yanı sıra, sorunları gidermenize de yardımcı olmaktadır.
  02 Aralık 2021
  Google Search Console Nedir?

  Bir Web Sitesi Nasıl Açılır?

  Bir web sayfası nasıl açılır sorusuna ait sorulara cevap olarak wordpress üzerinden ya da hazır bir web sayfası satın olarak yola çıkabilirsiniz. Bu işlemleri yapmadan önce bilinmesi gereken pek çok farklı kavram ve soruya dair cevapları ise aşağıdaki yazıda başlıklar halinde bulabilir ve bir web sayfası açmanın yollarını öğrenebilirsiniz.
  24 Ekim 2021
  Bir Web Sitesi Nasıl Açılır?

  Google Sites Nedir? Nasıl Kullanılır?

  İnternetin hızla gelişmesi ve web 2.0 temellerinin atılması ile birlikte, birçok marka ve kişinin web sitesi kurma fikri gelişti. Bununla birlikte 2000 yılından itibaren de blog kavramı hayatımızda yerini almaya başladı.
  24 Ekim 2021
  Google Sites Nedir? Nasıl Kullanılır?

  Web Developer Nedir? Front-End Developer Nedir? Back-End Developer Nedir?

  20. yüzyılın sonundaki başlangıcından bu yana, internet hızlı bir şekilde katlanarak büyüdü. Günümüzde hemen hemen her evde her ofiste internet kullanımı yaygın bir şekilde devam ediyor. Doğal olarak, bazı insanlar onları oluşturmayı öğrenmeye karar verir, bu nedenle "Web geliştiricisi nedir?" sıkça sorulan bir sorudur.
  24 Ekim 2021
  Web Developer Nedir? Front-End Developer Nedir? Back-End Developer Nedir?

  Web Hosting Nedir?

  Web sayfanızda yer alan resim, yazı, fonksiyon araçları gibi içerik yayınlanması ve sorunsuz çalışması için web hosting hizmeti almanız gerekir. Hosting hesabı, sitede çalışması için gerekli her şeyin içinde barındırır.
  11 Eylül 2021
  Web Hosting Nedir?
  Website SEO MarketingNeden Website SEO Marketing?
  En iyi teknoloji bile ancak arkasındaki insanlar kadar iyi olabilir. Bu nedenle, telefonla uzman desteği ve çok daha fazlasını sunuyoruz.