%40'a varan yeni yıl indirimlerini kaçırmayın!

Duyarlı Web Tasarımı Nedir?

Duyarlı Web tasarımı, tasarımın ve inovasyonun, gelişmenin, ekran boyutuna, platforma ve yönelime dayalı olarak kullanıcının davranışına ve ortamına yanıt vermesi gerektiğini öne süren yaklaşımdır.

Duyarlı Web tasarımı, tasarımın ve inovasyonun, gelişmenin, ekran boyutuna, platforma ve yönelime dayalı olarak kullanıcının davranışına ve ortamına yanıt vermesi gerektiğini öne süren yaklaşımdır.

Uygulama CSS medya sorgularının akıllı kullanımından oluşur. Kullanıcı dizüstü bilgisayarından iPad'e geçtiğinde, web sitesi otomatik olarak çözünürlük, görüntü boyutu ve komut dosyası oluşturma yeteneklerine uyum sağlamak için bu cihaza uyumlu olarak kendini değiştirmeli adapte olmalı ve sağlıklı bir şekilde geçmelidir. Kullanılan cihazdaki ayarları da göz önünde bulundurmak gerekebilir; örneğin iPad'lerinde iOS için VPN varsa, web sitesi kullanıcının sayfaya erişimini engellememelidir. Başka bir deyişle, web sitesi, kullanıcının tercihlerine otomatik olarak yanıt verecek teknolojiye sahip olmalıdır. Bu, piyasadaki her yeni tasarım ve geliştirme aşamasına olan ihtiyacı da ortadan kaldıracaktır.

Duyarlı web tasarımı nasıl çalışır?

Duyarlı web tasarımı, ekran boyutuna, yönüne, çözünürlüğüne, renk özelliğine ve kullanıcının cihazının diğer özelliklerine bağlı olarak farklı stil özelliklerine hizmet etmek için çeşitli ayarlar kullanarak Basamaklı Stil Şablonları veya Basamaklı Biçim Sayfaları (CSS) aracılığıyla çalışır. Duyarlı web tasarımıyla ilgili birkaç CSS özelliği örneği, görünüm ve medya sorgularını içerir.

Duyarlı web tasarımı, web tasarımcıları ve işletme sahipleri için neden önemlidir?

Duyarlı web tasarımı, web tasarımcılarını, kullanıcı ara yüzü tasarımcılarını ve web geliştiricilerini, var olan her farklı cihaz için web siteleri oluşturmak için gece gündüz çalışmaktan kurtarır. Ayrıca işletme sahiplerinin, pazarlamacıların ve reklamcıların hayatlarını kolaylaştırır. Duyarlı web tasarımının kolaylaştırmış olduğu yönlere birkaç örnek verebiliriz, bunlar;

Her cihaz için tek bir sitenin kullanılması: İster kablosuz bağlantıya sahip bir iMac kullanın isterseniz Android telefonunuzun ekranından görüntüleniyor olsun, web sitesi kullanıcının optimum izleme keyfi için yapılandırılacaktır. Yani içinde bulunduğu cihaza göre şekillenecek ve uyarlanacaktır.

Cihaz için en uygun tasarım: Duyarlı web tasarımı yaklaşımıyla, tüm resimler, yazı tipleri ve diğer HTML öğeleri, kullanıcının sahip olduğu ekran boyutunun kullanıcı deneyimini en üst düzeye çıkararak uygun şekilde ölçeklendirir.

Yönlendirmelere gerek yok: Kullanıcıyı bir web sayfasının uygun sürümüne göndermek için yeniden yönlendirmelerin kullanılmasını gerektirir. Yönlendirmeye ihtiyaç duymadan kullanıcı, bakmak istediği içeriğe en hızlı şekilde erişebilmektedir.

Duyarlı web tasarımı, fiyat açısından da etkilidir. İki site yerine bir site olduğu için yönetmeniz de daha kolay olacaktır. İki kez değişiklik yapmanız gerekmez. Duyarlı web tasarımını tanımlamak, web sitenizin (ve sayfalarının) masaüstünde, dizüstü bilgisayarlarında, tabletlerinde veya akıllı telefonlarında kullanıcılara en iyi deneyimi uyarlayabilmesi ve sunabilmesi anlamına gelir. Bunun gerçekleşmesi için ise web sitenizin duyarlı bir tasarıma ihtiyaç vardır.

Peki Neden Duyarlı Bir Web Tasarımına İhtiyacımız Var?

Google tarafından yapılan son araştırmalar, küçük, orta veya kurumsal herhangi bir işletmenin, rekabet avantajı elde etmek ve daha sonra sürdürmek istiyorlarsa, duyarlı bir web sitesine sahip olması gerektiğini göstermektedir. Aşağıdaki pazarlama istatistiklerini inceleyerek de konu ile ilgili perspektifinizi genişletebilirsiniz.

 • Kullanıcıların yüzde 57'si, kötü tasarlanmış bir mobil siteye sahip bir işletmeyi tavsiye etmeyeceklerini söylüyor (socPub)
 • ABD çevrimiçi trafiğinin yüzde 57'si artık akıllı telefonlardan ve tabletlerden geliyor (BrightEdge, 2017)
 • Akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 69'u, sorularını veya endişelerini kolayca ele alan mobil siteleri olan şirketlerden satın alma olasılıklarının daha yüksek olduğunu söylüyor (BrightEdge, 2017)
 • Günümüzde insanlar, markalarla diğer herhangi bir yerden 2 kat daha fazla etkileşime giriyor; buna TV, mağaza içi, örneklerini verebiliriz (Google, 2017)
 • Bugün B2B arama sorgularının yüzde 50'si akıllı telefonlarda yapılıyor ve her dört akıllı telefon sahibinden üçü, acil ihtiyaçlarını karşılamak için önce mobil aramaya yöneliyor.
Yorum yap
  Ali Nail Uzun
  Website SEO MarketingNeden Website SEO Marketing?
  En iyi teknoloji bile ancak arkasındaki insanlar kadar iyi olabilir. Bu nedenle, telefonla uzman desteği ve çok daha fazlasını sunuyoruz.
  Ali Nail Uzun
  WSM Teknoloji A.Ş - Kurucu
  👋 Yardım etmek için buradayız
  Bizi +90 850 303 72 68 numaralı telefondan arayın veya bir sohbet başlatın.